2013 m. Ieva Masliukaitė įstojo į Klinikinės embriologijos magistrantūros studijų programą Oksfordo universitete (Jungtinėje Karalystėje). Metų trukmės studijų kaina kartu su pragyvenimo išlaidomis Oksfrode siekė £ 45.000, todėl šioms išlaidoms padengti prireikė paskolos iš Lietuvos bankų. Finansinę naštą pakelti pagelbėjo UPS skubių siuntų skirta 3000 € stipendija Šv. Onos koledžo mokesčiui padengti ir beveik 1500 € Licėjaus Alumni stipendija. Dar 2500 € Ievai surinkti padėjo geranoriški žmonės minios finansavimo kampanijos metu per asmeninį interneto puslapį bei Indiegogo kampaniją. 2015 m. Ievai suteikta prestižinė Marie Curie Actions stipendija doktorantūros studijoms atlikti. Šiandien Ieva yra vyresnioji doktorantė Amsterdamo universiteto Akademinio Medicinos centro Reprodukcinės medicinos katedroje. Tuo pat metu Ieva svariai prisideda svarstant reprodukcinės medicinos klausimus Lietuvoje, bei yra Licėjaus Alumni stipendijos komisijos narė 2017 m. Kaip viena iš projekto iniciatorių, su mumis Ieva dalinasi savo mintimis apie "Mokslo ambasadorių stipendiją”.

 

- Kuo platforma "Mokslo ambasadorių stipendijos” būtų vertinga talentams, siekiantiems studijuoti top universitetuose visame pasaulyje?

 

Ieva MasliukaitėŠiuo metu vis dažniau matome, kad ypatingai talentingi lietuviai, nepabūgę sunkumų ir įstoję į geriausius pasaulyje universitetus, susiduria su finansiniais barjerais. Šiuose universitetuose, ar tai būtų Oksfordas, ar Kembridžas, ar Harvardas, lietuviams gauti mokslo institucijų teikiamas stipendijas galimybių beveik nėra. Iš viešųjų institucijų Lietuvoje šie jaunuoliai taip pat sulaukia mažai pagalbos: privačių stipendijų fondų praktiškai nėra, valstybė išvykstantiems stipendijų neskiria, o bankai neteikia paskolų studijoms užsienyje. Todėl ne vienas jaunuolis jau kreipėsi pagalbos į visuomenę, prašydami suteikti finansinę paramą studijoms. “Mokslo ambasadorių stipendijos” įgalintų talentingus lietuvius siekti svajonių studijų ar praktikos nediskriminuojant jų pagal finansinę padėtį.

 

- Kodėl turime prisidėti prie lietuvių studijų pasaulyje? Ką atsakytumėte žmonėms, sakantiems, jog mes juos prarandame padėdami išvykti?

 

Norėdami, kad Lietuva tobulėtų, turime mokytis iš geriausių ir pasaulyje pripažintų profesionalų. Mano galva, tik skatindami talentingus lietuvius studijuoti geriausiuose pasaulio universitetuose sukursime terpę, kurioje įgytos žinios bus atvežamos į Lietuvą. Kiekvienas išsilavinimą prestižinėje akademinėje programoje įgijęs lietuvis, su kuriuo man teko susipažinti, yra užsidegęs kurti geresnę Lietuvą. Ir nors ne visada situacija leidžia šiems žmonėms grįžti, jie aktyviai prisideda dalyvaudami įvairiausiuose projektuose, neretai tampa ir visuomenės veikėjais, taip visomis išgalėmis padėdami tėvynėje likusiems tautiečiams. Dar daugiau, išvykę talentai kuria tiltą tarp Lietuvos ir užsienio specialistų, o šios pažintys gali baigtis dideliais investicijų projektais, tarptautinėmis mokslinėmis studijomis, kvalifikacijos tobulinimo galimybių tautiečiams užsienio institucijose sukūrimu ir, žinoma, Lietuvos vardo garsinimu. Be abejonės, pagalba šiems talentams juos taip pat paskatintų prisidėti prie Lietuvos gerovės kūrimo: prisidėdami prie šių jaunuolių augimo sukuriame neįkainojamą pasitikėjimu ir dėkingumu grįstą ryšį, kuris sustiprina jų motyvaciją grįžti ar kurti Lietuvai.

 

- Tavo padrąsinimas apie kokybiškas top studijas svarstantiems ir galbūt nedrįstantiems talentams?

 

Prieš penkerius metus, kai dar tik svarsčiau, ką darysiu po bakalauro studijų Lietuvoje, nebūtų net šovusi mintis, kad galiu įstoti į Oksfordą. Tačiau kai ėmiau žvalgytis klinikinės embriologijos magistrantūros paaiškėjo, kad Oksfordo universiteto programa yra vienintelė. Nors ne kartą norėjosi atsitraukti ir rinktis kažką paprastesnio (juk būtų daug lengviau tiek finansiškai, tiek psichologiškai), mane labai palaikė šeima ir draugai. Ir nors metai Oksforde buvo turbūt patys sunkiausi mano gyvenime, per juos užaugau ir išmokau daugiau, nei per visus keturis studijų metus Lietuvoje. Šiuo metu, studijuodama doktorantūrą, mokydama kitus studentus ar skaitydama pranešimus prestižinėse pasaulio konferencijose galiu įvertinti, kiek daug pasitikėjimo savimi ir žinių man suteikė geros kokybės studijos, vakarietiškas ryšys su dėstytojais, įvairių kultūrų pažinimas. Dar daugiau, supratau, kad geriausi pasaulio universitetai atveria visas duris. Todėl noriu padrąsinti visus jaunuolius, kurie, galbūt kaip ir aš kažkada, abejoja savimi, tačiau drįsta svajoti: bus be proto sunku, reikės labai daug dirbti, bet rezultatas pozityviai nustebins. Svarbu nepabijoti ir žengti tą pirmąjį žingsnį svajonės link.Atgal