Rūta Kruliauskaitė

Šiandien Rūta Kruliauskaitė - Interaktyvios telekomunikacijų programos (ITP) Tisch menų mokykloje Niujorko universitete alumnė. Tačiau iki šio tikslo prireikė išradingumo, stiprybės ir daug darbo. 2015 m. Rūta įstojo į magistrantūros studijų programą JAV, tačiau kelią pastojo beveik 80.000 € studijų įmokos ir pragyvenimo kaina. Daliai studijų finansuoti ji buvo apdovanota 26.000 € stipendija, tačiau kitus pinigus surinkti pasirinko minios finansavimo platformą. Rūtos kampanija nuo kitų išsiskyrė tuo, jog mergina pažadėjo dalintis studijų metu sukauptomis žiniomis ir gauta mokomaja medžiaga. Šiam tikslui buvo sukurta speciali privataus prisijungimo reikalaujanti platforma. Iki išvažiuodama studijuoti, Rūta buvo TEDx ambasadorė Rytų Europai, „Forum One“ konferencijos pagrindinė prodiuserė ir kuravo TEDxVilnius (šią veiklą tęsia iki šiol). Prie jos finansavimo kampanijos prisidėjo ne vienas žymus filantropas, įskaitant Vladą Lašą (TED globėją, UPS Lietuva įkūrėją ir vieną iš Carbon War Room įkūrėjų) ir Samią De Brouwer (sėkmingiausios visų laikų Indiegogo kampanijos Scanadu autorę). Rūtos istorija buvo plačiai aprašyta Lietuvos spaudoje, kur mergina pasakojo apie savo siekį įtvirtinti Lietuvą globaliame žemėlapyje ir supažindinti su mūsų šalimi talentingiausius studijų metu sutiktus žmones, bei dalinosi savo receptu kaip pasiekti svajonės. Su mumis Rūta dalinasi savo patirtimi apie studijų finansavimo kampaniją įstojusiems į savo svajonių programą.

 

- Į kokį universitetą/šalį/programą stojai, kodėl norėjai būtent ten? Kokią sumą siekei surinkti? Kaip tai pavyko, su kokiais sunkumais susidūrei ir kaip juos/ su kokia pagalba įveikei?

 

Stojau į Interactive Telecommunications Program Niujorko universitete. Apie jokias kitas studijų programas net nesvarsčiau, nes kai atradau ITP, žinojau, kad noriu būtent čia. Norėjau pagilinti žinias ir įgyti naujų technologinių įgūdžių ir ITP siūlė būtent tai. ITP skiriasi nuo bet kurios kitos studijų programos, dauguma užėję mus lygina su Hogvartsu, tik Niujorke. Programos metu nuolat eksperimentuojama su naujausiomis technologijomis ir kaip jos gali pagerinti mūsų visų gyvenimą, o būtent to aš ir norėjau.

Prieš išvažiuojant siekiau surinkti $40,000 - būtent tiek man trūko pirmiems studijų metams. Indiegogo kampanijos metu surinkti pavyko $22,000, ko pakako pirmam semestrui padengti — nusprendžiau važiuoti ir jau būtent Niujorke spręsti, kaip bus toliau. Atvažiavus supranti, kad tu ne viena su tokia “bėda” ir viskas pasidaro daug lengviau :)

Indiegogo kampanijos organizavimas buvo be galo sunkus, tačiau tuo pačiu tai parodė, kiek žmonių mane palaiko ir kad be bendruomenės aplink mus tikrai nieko negalėtume pasiekti.

 

- Kuo platforma "Mokslo ambasadorių stipendijos” būtų vertinga talentams, siekiantiems studijuoti top universitetuose visame pasaulyje?

 

Mano galva, kuo daugiau įvairių platformų, galinčių padėti norintiems išvažiuoti, tuo geriau. Bandymas susirinkti pakankamai lėšų išvažiuoti yra lygiai toks pat sunkus darbas kaip ir studijos jau išvažiavus. Ir jis nesibaigia prieš išvažiuojant, jis tęsiasi iki pat paskutinės minutės, kai jau baigi studijas, nes nuolat turi galvoti ar pavyks susimokėti už studijas ateinantį semestrą, ar užteks lėšų susimokėti nuomai ir pan. Fondų, platformų tikrai negali būti per mažai.

 

- Kodėl turime prisidėti prie lietuvių studijų pasaulyje? Ką atsakytumėte žmonėms, sakantiems, jog mes juos prarandame padėdami išvykti?

 

Rūta Kruliauskaitė (asmeninio albumo nuotr. iš mycupoftea.org)Labai norėtųsi, tačiau studijų Lietuvoje tikrai nė per kur dar negalima lyginti su studijomis užsienyje, ypač JAV. Tyrimų bazė, “network’o” galimybės iš pat pradžių atvažiavus atima kvapą. Dar ir dabar, praėjus dvejiems metams ir jau baigiant studijas, kartais negaliu tuo patikėti ir negaliu patikėti kaip man pasisekė. Idėjų, kurias norisi parvežti į Lietuvą kiekis yra nesuskaičiuojamas, todėl mano paskatinimas visiems žmonėms, kurie yra skeptiški išvažiuojančių studijuoti atžvilgiu, būtų labiau pasitikėti žmonėmis ir tikrai įvertinti, kokios galimybės atsiveria jiems išvažiuojant ir grįžtant, o ne nuo pat pradžių užkirsti svajonei kelią.

 

- Tavo padrąsinimas apie kokybiškas top studijas svarstantiems ir galbūt nedrįstantiems talentams?

 

Išvažiavimas į Niujorką ir studijos ITP buvo pats geriausias sprendimas, kokį kada nors galėjau priimti. Iš pat pradžių jis atrodė be proto baisus: “kaip galiu dvejiems metams mesti darbus ir tiesiog išvažiuoti?” ir “iš kur gausiu tiek pinigų??”, tačiau atvažiavus viskas palengvėja ir dveji metai praskrieja net nepastebėjus. Mano padrąsinimas būtų tiesiog rizikuoti, nes “aš” ateityje tikrai už tai padėkos ir tai bus didžiausias nuotykis jūsų gyvenime.

 Atgal