"Talentai Lietuvai Fondas" dalyvis Adomas Klimantas


2019 m. įstojau į Oksfordo universiteto ekonominės ir socialinės istorijos magistro programą. Studijos buvo nefinansuojamos. Studijų trukmė – 1 metai. Studijų kaina: ~15 000 EUR, pragyvenimo išlaidų įvertinimas: ~14 000 – 16 000 EUR

Paramą studijoms surinkau 3 būdais: didžiausią dalį, apie 20 000 EUR skyrė Lietuvos Valstybinis studijų fondas pagal „Kitas 100“ programą. 7 000 EUR skyrė Licėjaus Alumni organizacija. 3000 EUR surinkau per Talentai Lietuvai fondo projektą.

Po studijų - verslas, akademija ir darbas Lietuvai

Per 2 metus nuo kampanijos pradžios 2019-aisiais mano gyvenime įvyko labai daug netikėtų dalykų. Visų pirma, surinkęs visą reikiamą finansavimą, Oksfordo universtitete studijavau praktiškai nemokamai. Pirmuosius 2 trimestrus džiaugiausi galimybe visiškai atsiduoti studijoms bei užklasinei veiklai – irklavimui. Pirmasis trimestras buvo labai sudėtingas, kadangi pagal pasirenkamuosius dalykus gavosi, jog turėjau daugiau dalykų studijų pradžioje ir gerokai laisvesnį tvarkaraštį pabaigoje. Taigi, antrą trimestrą 2020 m. kovo mėnesį pabaigiau su mintimi, jog Velykų atostogų metu Lietuvoje rinksiu medžiagą savo tyrimui ir pradėsiu skaičiuoti duomenis savo magistro baigiamajam darbui – 1919-1940 m. Lietuvos BVP skaičiavimui.

Tuomet ir Lietuvai, ir Jungtinei karalystei smogė Covid-19 pandemija. Grįžau namo vos 2 dienos prieš visuotinį karantiną, kuris apvertė mano gyvenimą aukštyn kojom ir pastūmėjo visiškai netikėta kryptimi. Užsidarius bibliotekoms ir archyvams, tyrimo planus nukėliau ir tikėjausi pailsėti bei imtis savo aistros – žemėlapių braižybos. O gavosi kitaip – pasauliui ieškant būdų kovoti su pandemija, grupė pažįstamų technologų pakvietė į „Hack the Crisis“ hakatoną, kurio metu buvo kuriamos įvariausios idėjos lengvinti pandeminei situacijai. Mūsų idėja buvo išnaudoti UV spinduliuotės potencialą nukenksminti mikroorganizmus, tarp jų ir Covid-19. Kol mūsų inžinieriai dirbo ties UV dezinfekcinės kaukės prototipo kūrimu, mano darbas buvo organizuoti projekto socialinę-pardaviminę dalį. Rezultatas – pergalė hakatone, įsteigta UVIRESO įmonė ir gautas MITA agentūros finansavimas tolesniam idėjos vystymui.

Tuomet turėjau pasirinkti, ar grįžti į pandemijos metu kaip niekad saugų akademinį gyvenimą ir pusiau atostogauti, ar visiškai naujoje srityje imtis veiklos, kurią išmanau, derinti tai su mokslu bei padėti pasauliui ir Lietuvai kovoti su virusu. Pasirinkau antrąjį variantą, vasarą atlikau magistrinį tyrimą, rudenį pabaigiau universitetą išskirtiniais (distinction) rezultatais ir atsidaviau šiandien Lietuvai reikalingo verslo kūrimu. Dabar esu UVIRESO vadovas, dirbu su verslo plėtra ir įmonės vadyba. Viena mūsų įmonės dalis jau šiandien siūlo labai aiškius sprendimus – patalpų dezinfekciją uždara UV spinduliuote, kuri užtikrina saugumą kiekvieną akimirką žmonėms esant. Kita dalis niekuomet nenutolo nuo inovacijų – kuriame mikrobiologinės rizikos eliminavimo sprendimus didžiosioms Lietuvos maisto pramonės ir kitoms įmonėms, toliau dirbame su valstybiniais projektais. Tuo pačiu aš pats neapleidau ir akademinio savo pašaukimo – buvau pakviestas dėstyti ISM universiteto projekte mokytojams perkvalifikuoti. Projekte sukūriau savo Europos ekonominės istorijos kursą, remdamasis patirtimi Oksfordo universitete. Šį kursą dėstau ir dabar, derindamas tai su darbu įmonėje. O rudenį jau turiu planų dėstyti studentų grupėms bei tęsti savo akademinį kelią doktorantūroje.

Mano dabartiniai tikslai – verslas, akademija ir darbas Lietuvai, įgavo aiškią formą būtent šiuo unikaliu laikotarpiu, tarp 2019-ųjų ir 2021-ųjų. Mano kelią dar anksti vadinti sėkmės istorija, tačiau manau, kad artėju link jos. Viena svarbiausių detalių šiame procese buvo studijų finansavimas. Studijuoti Oksfordo universitete buvau pasiryžęs tvirtai. Vienaip ar kitaip, studijų kainą būčiau sugebėjęs padengti, net jei būtų reikėję dirbti po 8h per dieną trimestro įkaršty. Visgi tuomet niekaip nebūčiau galėjęs sukurti startuolio ir apčiuopiamai prisidėti prie kovos su pandemija Lietuvoje. Valstybės ir privačių rėmėjų sutelktos lėšos man suteikė laisvę save atiduoti darbui, kuris, esu įsitikinęs, tą paramą geriausiai įprasmina.

Oksfordo universitetas: Ekonominės ir socialinės istorijos magistras