"Talentai Lietuvai Fondas" dalyvis Eivinas Butkus


Kompiuterių mokslo magistro studijos Imperial College London pranoko lūkesčius – visų pirma, nesitikėjau, kad jos bus tokios intensyvios. Nuo pat pirmos integracijos savaitės dienos, kai kitų kursų studentams dar nebuvo jokių paskaitų, mums prasidėjo įtemptas programavimo įvadas. Taip prasidėjusios studijos kol kas nesustojo – darbai keičia darbus.

Tačiau studijos pranoko lūkesčius ne tik intensyvumu, bet ir kokybe. Išmokau labai daug nuo programavimo ir kompiuterių mokslo pagrindų iki gana sudėtingų su dirbtiniu intelektu susijusių disciplinų. Taip pat prieš magistrą nebūčiau net pagalvojęs, kad teks išmokti programuoti robotus. Tačiau mano grupės projektas yra darbas su vienu labiausiai pažengusių robotų universitete, pavadintu Robotu DE NIRO. Jį mokome atpažinti objektus, veidus, koks žmogus turi kokį objektą, ir netgi žaisti paprastų slėpynių.

Taip pat labai laukiu individualaus vasaros darbo su Antoine Cully. Jo tyrimai dirbtiniame intelekte leidžia pažeistiems robotams (pavyzdžiui, nulūžus vienai iš kojų) atsistatyti per pora minučių ir vėl pradėti eiti panašiu greičiu. Mano vasaros individualaus projekto metu tęsiu Cully tyrimus ir mokysiu robotus pačius atrasti įvairiausius galimus veikimo būdus.

Esu labai dėkingas visiems prisidėjusiems prie mano „Talentai Lietuvai Fondo“ kampanijos. Taip pat norėčiau paskatinti ir kitus kurti savas kampanijas, bei ieškoti finansavimo tokiu būdu. Nors mano individualiu atveju surinkau tik dalį reikiamos sumos, sudėjus visus kitus pajamų šaltinius ir stipendijas šie pinigai buvo ypatingai reikšmingi sėkmingoms studijoms. O be to „Talentai Lietuvai Fondo“ kampanijos metu sutikti žmonės ir išgirsti palaikymo žodžiai smarkiai motyvavo siekti aukščiausių akademinių tikslų.

Po studijų - praktika Jeilyje ir doktorantūra Kolumbijos Universitete

Po sėkmingos TLF kampanijos ir kampanija dalinai finansuoto kompiuterių mokslo magistro Imperial College London universitete pasisekė gauti mokslinio asistento darbą Jeilio universitete. Jeilyje dirbu Kognityvinių ir neuroninių skaičiavimų laboratorijoje, psichologijos departamente. Daugiausiai laiko čia praleidau tyrinėdamas dėmesį, t.y. kaip žmogaus smegenys geba susidoroti su dideliu informacijos srautu ir kaip smegenys sugeba atsižvelgti į dalykus, kurie svarbūs dabartiniai užduočiai. Pavyzdžiui, norint sėkmingai pereiti gatvę, svarbu nuspėti tolimesnę automobilių eigą, bet nesvarbu, kokia tų automobilių spalva. Aš ir mano kolegos manome, kad smegenys geba atsižvelgti į dabartinę užduotį (pvz. “reikia pereiti gatvę”) ir paskirstyti savo resursus tiems dalykams (pvz. automobilių pozicijai), kurie yra svarbiausi atliekant tą užduotį. Šios idėjos įkvėpti, mes sukūrėme kompiuterinį modelį, t.y. algoritmą, kuris realizuotų mūsų teoriją apie tai, kaip žmonės paskirsto savo dėmesį. Vienas įspūdingiausių mūsų rezultatų yra tai, kad kompiuterinio modelio pagalba mes galime nuspėti, kur žmonės besekdami keletą objektų bus nukreipę savo dėmesį milisekundžių lygmenyje. Tikimės šiuos rezultatus greitu metu publikuoti moksliniame žurnale. Mano darbas Jeilyje jau eina į pabaigą, tačiau panašius tyrimus žadu pratęsti psichologijos doktorantūros studijų metu Kolumbijos universitete, kurias pradėsiu šį rudenį.

Kaip prisidedi prie Lietuvos augimo?

Kol kas prie Lietuvos augimo prisidėjau mažais, bet (tikiuosi) reikšmingais dalykais. Pavyzdžiui, Mariaus Jakulio Jason fondui sukūriau animuotą video paskaitą apie tai, kaip kognityvinis mokslas gali mums padėti kurti dirbtinį intelektą (https://youtu.be/9GJlE0yIvt8). Taip pat keletui žmonių patariau dėl filosofijos ir kompiuterių mokslų studijų Jungtinėje Karalystėje. Vis dėlto jaučiu, kad šiuo metu dar esu žinių ir įgūdžių kaupimo etape. Bet ateityje norėčiau savo sukauptomis žiniomis pasidalinti Lietuvoje plačiau.

Eivino kampanija


 

Atgal