"Talentai Lietuvai Fondas" dalyvis Linas Nasvytis


Studijos Kolumbijos universitete yra nepakartojama patirtis. Ko labiausiai nesitikėjau važiuodamas į Niujorką, tai tokio stipraus šios patirties įvairiapusiškumo. Visų pirma, ekonomikos bakalauras universitete reikalauja be galo daug atsidavimo – maždaug trečdalis visų dvigubo bakalauro studentų, kurie pasirinko ekonomiką rudenį, vėliau pasikeitė savo bakalauro kryptį dėl programos intensyvumo.

Tačiau atsidavimas ateina ir su be galo dideliu atlygiu. Neseniai pavyko gauti tyrimų asistento darbą Kolumbijos universiteto ekonomikos departamente, todėl nemažai savo laiko praleidžiu dirbdamas su doktorantūros studentais ir toliau gilindamasis į ekonominę psichologiją ir lošimų teoriją. Būtent dėl tokių galimybių visiems siūlyčiau Amerikos universitetus, kadangi šis darbas mane išmokė turbūt tiek pat daug, kiek ir pačios ekonomikos studijos.

Be galo džiaugiuosi ir universiteto politika, kuri įpareigoja visus studentus pasirinkti nemažą skaičių kursų, kurie yra visiškai nesusiję su studijų kryptimi. Išsilavinimas čia reiškia visapusiškumą, todėl literatūros, meno ir muzikos istorijos kursai yra būtini visiems studentams. Būtent dėl to turėjau galimybę pasiimti tokias klases kaip romantinė poezija, kuri kardinaliai pakeitė mano požiūrį į poeziją – nuoširdžiai sakant, tai jausmas toks lyg atradau iki tol nepažintas pasaulio dimensijas.

Turbūt didžiausias atradimas man yra lietuvių jaunimo bendruomenė Niujorke. Tai yra vieni nuoširdžiausių ir labiausiai įkvepiančių žmonių, kuriuos galima rasti šiame mieste.

Talentai Lietuvai Fondas labai žymiai prisidėjo prie to, kad galėčiau čia būti. Galbūt ne tik finansine prasme, bet kartu ir tikėjimu, jog tai gali pavykti. Palaikymas, kurį gavau iš draugų, pažįstamų ir net nepažįstamų žmonių visos kampanijos metu buvo tikrai be galo svarbus, ir kartu užaugino pareigą stengtis ne tik dėl savęs. Iki šios dienos, labai smagu padėti visiems moksleiviams ir studentams, kurie rašo su klausimais apie studijas Kolumbijos universitete, patarimus dėl ekonomikos kursų ar įdomių knygų tokiomis temomis. Tikiuosi, jog mano pavyzdys paskatins kuo daugiau žmonių kelti tokius tikslus, kurių įgyvendinimu jie net patys nebūtų tikėję prieš kelis metus. Juos pasiekti tikrai įmanoma.

Po studijų - akademinė karjera Niujorke

Be TLF kampanijos bakalauro studijos Kolumbijos universitete būtų buvusios visai kitokios. Nors finansinė parama buvo tikrai labai svarbi, tiek pat padėjo ir visa pozityvi žmonių reakcija į pačią kampaniją, kuriuos bent pradžioje nelabai tikėjausi. Būtent šį palaikymą buvo smagiausia prisiminti sunkesniais studijų laikotarpiais.

Kolumbijos universitete pabaigiau Ekonomikos bakalauro studijas, nors dalį laiko praleidau visai kituose departamentuose. Galbūt didžiausias tokių universitetų kaip Ivy League privalumas nėra išskirtinė studijų kokybė, bet prieiga prie išskirtinių resursų.

Sakykim, vienas įdomiausių kursų universitete buvo ne tik kad nesusijęs su ekonomika, bet kartu man teoriškai neprieinamas. Tai buvo filosofės Lydia Goehr dėstomas seminaras apie politikos ir estetikos santykį, kuriame galėjo dalyvauti tik filosofijos doktorantūros studentai. Tokios veiklos kaip crowdfunding’as padėjo įgyti iki tol trūkusios drąsos paprasčiausiai prieiti prie profesorės, paaiškinti savo situaciją, ir paklausti, ar būtų įmanoma kiekvieną savaitę užsukti ir pasiklausyti jos paskaitos jau ir taip perpildytoje auditorijoje. Akademikai tam beveik niekada nepasakys ne!

Būtent drąsa neužsirakinti vienoje srityje mano nuomone yra mažokai akcentuojamas bruožas universitetuose. Tačiau tai studijas padaro šimtus kartu įdomesnes! Paskutiniaisiais studijų metais man pavyko gauti apdovanojimą už geriausią metų kursinį darbą ekonomikos srityje, tačiau pats darbas buvo susijęs tiek pat su psichologija ir neuromokslais, kiek su ekonomika. Turiu nuojautą, kad būtent idėjų iš skirtingų sričių kombinacija ir sudomino ekonomikos profesorius, kurie skyrė šį apdovanojimą.

Po studijų pradėjus dirbti pasidarė dar aiškiau, kad gebėjimas susigaudyti visai naujuose laukuose yra tiek pat svarbus įgūdis, kiek koncentruotos žinios vienoje srityje. Šiuo metu dirbu kaip tyrimų asistentas Profesoriui Paul Romer iš Niujorko Universiteto. 2018-aisiais metais, Paul buvo apdovanotas Nobelio Premija už savo darbą ekonomikos srityje, todėl prieš pradedant darbą savo galvoje turėjau įspūdį, kad būtent tokie žmonės kaip jis ir praleidžia visa savo gyvenimą gilindamiesi į vieną konkrečią žinių teritoriją. Tačiau beveik pusė mūsų darbo yra susiję visai ne su ekonomika, o programavimu. Jis visai nesitikėjo, kad ateisiu su tvirtomis programavimo žiniomis. Visi žmonės jo darbo aplinkoje yra paprasčiausiai pripratę pastoviai mokytis visai naujus dalykus.

Nenutrūkstantis ryšys su Lietuva

Nors fiziškai esu toli nuo Lietuvos, visada smagu ieškoti naujų būdų tą atstumą sumažinti. Su draugais Niujorke atkūrėme lietuvių profesionalų bendruomenę, per kurią stengiamės didinti užsienio lietuvių politinį aktyvumą, ir kartu prisidėti prie įvairių iniciatyvų Lietuvoje. Per pastaruosius kelis mėnesius suorganizavome ne vieną labdaros renginį tokioms iniciatyvoms kaip „Sidabrinė linija“ (draugystės pokalbių ir emocinės pagalbos linija vyresnio amžiaus žmonėms, kurios pagalba mažinamos atskirumo, vienišumo bei bendravimo trūkumo problemos) bei Dalios Grybauskaitės „COVID-19 pasekmių mažinimo fondui“ paremti. Prie bendruomenės nuoširdžiai kviečiu prisijungti visus čia gyvenančius lietuvius!

Visiems šį tekstą skaitantiems studentams ar moksleiviams paprasčiausiai palinkėčiau drąsos. Tai gali būti drąsa siekti savo akademinių svajonių, kurioms išsipildyti gali padėti TLF kampanija. Bet kartu, drąsos išbandyti vis naujas ir kartais be galo sudėtingas mokslo disciplinas ar karjeros kryptis.

Lino kampanija 

Atgal