• Oksfordo universitetas: Ekonominės ir socialinės istorijos magistras

  Prisidėti prie tikslo kviečia Adomas Klimantas
Kampanijos pabaigos data
09/07/2019 - 01:45
Adomas Klimantas's picture

Adomas Klimantas

Tikslui surinkta
3 600,00 €
3 600,00 €
100% tikslo pasiekta


Prisidėkite:

PayPal
TransferGo

„Geriausias mokyklos istorikas“ – taip mane pašaipiai vadino jau 10-oje klasėje. Įsivaizduokite jaunuolį, kuris tiek dega savo aistra, kad per pertraukas dalina draugams savo paties sukurtus istorijos testus su mažyčiais žemėlapiukais. Praėjo keletas metų ir dabar aš, jau ISM ekonomikos bakalauras, važiuoju į Oksfordo universitetą studijuoti ekonominės ir socialinės istorijos magistro, kur tęsiu neseniai valstybiniu lygiu pripažintus Lietuvos istorinės ekonominės raidos tyrimus.

Studijuodamas ekonomikos bakalauro programoje atradau užsienyje stiprią, tačiau Lietuvoje beveik netyrinėtą mokslo kryptį – ekonomikos istoriją. Niekas šiandien negali skaičiais atsakyti, kaip tarpukario Lietuvai sekėsi pergyventi „Didžiąją depresiją“ – didžiausią finansų krizę istorijoje. O juk būtent po šios krizės išsivystė dabartinė ekonominė teorija, pagal kurią mūsų šalyje vykdoma ekonominė politika.
Ši mums nauja mokslo kryptis siekia atsakyti į klausimus, kaip ilgalaikėje perspektyvoje valstybės vystėsi finansiškai, kodėl dabar matome skirtumus tarp jų bei kaip konkrečiai šaliai, remiantis savo ir kitų ilgalaike patirtimi, užtikrinti ekonominę gerovę. Sėkmingiausios pasaulio šalys jau šimtus metų savo finansinius sprendimus grindžia ilgalaikiais rodikliais. Mano tikslas yra pradėti šiuos tyrimus Lietuvoje.

Ekonomikos istorija siekia atsakyti į klausimus, kaip ilgalaikėje perspektyvoje valstybės vystėsi finansiškai, kodėl dabar matome skirtumus tarp jų bei kaip konkrečiai šaliai, remiantis savo ir kitų ilgalaike patirtimi, užtikrinti ekonominę gerovę.

Kelias į Oksfordą

Kodėl buvau ten pakviestas? Dar pernai tyrimo metu suskaičiavau tarpukario Lietuvos BVP – to dar niekam nėra pavykę padaryti, juolab bakalauro studentui. Tuomet su kolega parašėme straipsnį, kuriame pateikėme pirmuosius tarpukario Lietuvos BVP palyginimus su kitomis valstybėmis. Išvada stulbinanti – nors ir okupuota, Lietuva nuo tarpukario pabaigos iki 1990-ųjų bendruoju ekonominiu augimu pralenkė daugelį Europos valstybių! Už savo pirmąjį darbą prieš pusmetį atsiėmiau valstybinį įvertinimą – Lietuvos mokslų akademijos premiją, o parengtasis straipsnis greitu metu bus išspausdintas viename rimčiausių JAV ekonomikos istorijos žurnalų – „Cliometrica“. Jo skaitmeninė versija jau publikuota, ją galie rasti čia.


Lietuvos mokslų akademijos premijų laureatams diplomus ir pagyrimo raštus teikia LMA prezidentas J. Banys ir švietimo, mokslo ir sporto viceministras V. Razumas (LMA nuotrauka, 2019 m.)

Europos ekonomikos istorijos tyrimuose jau kelis šimtus metų Oksfordo universtetas ženkliai pirmauja, todėl ir nusprendžiau, jog turiu studijuoti būtent ten. Žinios ir metodologinė patirtis, kurių ten įgysiu, leis man, grįžus į Lietuvą, čia pradėti ekonomikos istorijos tyrimus aukščiausiame lygyje. Jų reikšmę patvirtino ir Oksfordo universiteto profesorius S. Broadberry, su kuriuo turėjau garbės bendrauti dar prieš stojimo laikotarpį.
Aš, kaip ir daugelis lietuvių, noriu atsakyti į mums ramybės neduodantį klausimą, kodėl Lietuva auga greičiau už Latviją, bet lėčiau už Estiją, kaip mums būti pirmiems? Panašūs tyrimai Oksforde daromi jau šimtmečiais. Mano pirmieji tikslai ten:

 1. suskaičiuoti likusių 1918-1940 metų Lietuvos BVP;
 2. įgyvendinti pirmąjį išsamų palyginamosios Baltijos šalių analizės projektą, kuris sugretintų trijų panašią istoriją turėjusių valstybių ekonominę raidą ir leistų palyginti pastarųjų šimto metų ekonominį progresą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje

Šis projektas, bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija bei kitomis institucijomis, padėtų Lietuvai nusibrėžti ilgalaikės raidos gaires, kurios leistų nebekartoti praeities klaidų ir pagaliau aplenkti estus.

Atsakysiu į klausimą, kaip Lietuvai būti pirmai tarp Baltijos šalių.


Saldi ir skausminga pergalė Baltijos šalių suaugusiųjų irklavimo čempionate (Latvijos irklavimo sporto mokyklos nuotrauka, 2017 m.)

Studijos Oksforde man leistų įgyvendinti dar vieną ambiciją. Jau penkerius metus esu profesionalus irkluotojas, Baltijos šalių čempionas ir daugelio kitų regatų laureatas. Irklavimas – tai ištvermės ir disciplinos sportas, kurio pagalba įgytos savybės mane atvedė ten, kur esu dabar. Oksforde turiu tikslą tapti pirmuoju lietuviu, dalyvavusiu (ar net nugalėjusiu) prestižinėse Oksfordo-Kembridžo irklavimo varžybose.


Mokytis ir mokyti kitus – mano pašaukimas

Niekuomet nebuvau geriausias mokinys klasėje ar universitete, tačiau dar vaikystėje mano jaunesnioji sesutė kartais paprašydavo pagalbos atlikti namų darbus. Nors už ją šiukštu nieko nesprendžiau, pažymių knygelėje 10-ukų daugėjo. 2018-ųjų vasarą nusprendžiau išmėginti mokymą rimčiau. Išvykau į Meksiką savanoriškai mokinti anglų kalbos moksleivių iš skurdžių šeimų. Parengiau programą, vadovavau mokymo procesui, vedžiau pamokas.


Per pamokas Meksikos vaikai ne itin šypsodavosi. Bet po jų ‒ visada (asmeninis albumas, 2018 m.)

Taip atradau mokymo meną, vaikai prašneko angliškai, o pats išmokau ispanų kalbos. Tačiau svarbiausia, supratau, kad mokyti yra mano aistra, kad noriu ne tik tyrinėti savo sritį, tačiau ir ją skleisti, vesti paskaitas, skatinti ja domėtis kitus. Noras išmokti sudominti klausytojus buvo dar viena priežastis stoti į Oksfordo universitetą. Juk ten paskaitų klausėsi tokie žmonės, kaip Oskaras Vaildas (Oscar Wilde), Džonas R. R. Tolkinas (John R. R. Tolkien), Margareta Tečer (Margaret Thatcher)... Jų žodžių iki šiol klausosi milijonai. Mokantis ten, kur studijavo tokios asmenybės, gebėjimas pateikti mokslą patraukliai atsiranda savaime. Vos grįžęs į Lietuvą noriu tai pritaikyti auditorijose čia.


Finansai

Vieneri studijų Oksforde metai kainuoja apie 30 000 € (studijos ir pragyvenimas). Jau prieš metus uždirbtus pinigus pradėjau taupyti šiam tikslui. Taip pat neseniai gavau pirmąjį savo veiklos įvertinimą – laimėjau 7 000 € dydžio Licėjaus Alumni stipendiją, kuri padengs apie 20 % visos studijų sumos

Asmeninių santaupų, tėvų pagalbos bei jau minėtos stipendijos dėka iki studijų pradžios savarankiškai surinkęs turėsiu apie pusę visos sumos. Dar turiu surinkti apie 14 000 €. Paskutinė išeitis yra studijų paskola, kuri padengtų iki 10 000 €, tačiau kadangi noriu vos pabaigęs universitetą, grįžti į Lietuvą, man ją atiduoti būtų sudėtinga. Esu pateikęs paraišką į Valstybinio studijų fondo konkursą „Kitas 100“. Visgi galimybės gauti paramą ten nedidelės, todėl man reikia Jūsų pagalbos. O tai man labai svarbu – paaukoti 2 € padengs vienos dienos transporto į paskaitas išlaidas, o kadangi studijų metu dažnai lankysiuosi Lietuvoje (tarpukario Lietuvos duomenys guli mūsų archyvuose), paaukoti 50 € man padės kartą nuskristi į Lietuvą ir priartins žingsneliu prie tikslo.


Ką galiu pažadėti?

Mainais už paramą, prižadu du dalykus:

 • Pirma, jog grįžęs į Lietuvą tęsiu savo tyrimus čia, įgyvendinsiu savo svajonę dėstyti ir įkvėpti jaunimą domėtis ekonomikos istorija. Atsakysiu į klausimą, kaip Lietuvai būti pirmai tarp Baltijos šalių bei daugelį kitų, Lietuvos tobulėjimui būtinų klausimų.
 • Antra, kiekvienam paaukojusiam 30 € ar daugiau, padovanosiu savo kūrybos sieninio tarpukario Lietuvos žemėlapio aukščiausios kokybės versiją (ją galite pamatyti mano „Instagram“ paskyroje).


Studijos Oksfordo universitete man iš svajonės jau virto tikslu
Reikia tik šiek tiek Jūsų pagalbos, kad tai virstų realybeVaizdo įrašas ir nuotraukos darytos Merkinės dvare, buvusioje Paulavos respublikoje. Giliai pietryčių Lietuvoje esanti vietovė ypatinga – kadaise čia buvo įsikūrusi nepriklausoma valstybė Abiejų tautų respublikos viduje. Griuvėsių vietoje 200 metų stovėjo rūmai, sovietmečiu sudeginti nepatenkinto vietinio prižiūrėtojo. Merkinės dvaro unikalumą lemia mistinis apleistų yrančių pastatų ir nepriekaištingai tvarkomos aplinkinės teritorijos derinys... Padėka už vaizdo įrašą ir nuotraukas keliauja viso to profesionalui Deividui Kluoniui (2019 m.)

Rėmėjų atsiliepimai

  Anonimas. Labai įdomus projektas - Lietuvos BVP istorija. Visuomet buvo smalsu.
  Boldrikas. Tikiuosi astuonvieteje the boat race pamatyti Oxfordo iguloje!
  Dominykas Rajunčius. Didžiuojuosi užsispyrimu! O šis projektas apie Lietuvą ir Baltijos šalis - aukščiausias lygis. Sėkmės!
  Kostas Val. Go Oxford go!
  Tadas Sarapovas. Adomai, linkiu tvirtybės, pasiekti trokštamų rezultatų ir dirbti Lietuvai!
  Laima Rudžionienė. Sėkmės tau Adomai.
  Nedas K. I wish you all the best in Oxford.
  Vaida Lapinskiene. Žaviuosi ir linkiu sėkmės!
  Dalius. Sėkmės!
  Arnoldas Braškys. Sėkmės!
  Rokas B. Labai įdomu tyrimų sritis, sėkmės tau!

  Ieva. Adomai, sėkmės Oksforde! Tikiuosi, ir toliau garsinsi lietuvius ekonomistus, mūsų ten niekada nebuvo daug.
  Macdonell. Do not forget! Such Once a year!

  ### https://cutt.us/Discount ###

  The biggest sale of clothing, shoes, electronics, phones, auto, health and beauty products, products for children and adults, and much more

  %%% http://bit.do/Your_2019_Discount %%%

Dokumentai

Pazyma

Universiteto priėmimo pažyma

Laiskas

Motyvacinis studento(-ės) laiškas

Laiskas

Dalyvio CV