• Oksfordo universitetas: filosofijos ir kalbotyros bakalauras

  Prisidėti prie tikslo kviečia Gabrielė Makarevičiūtė
Kampanijos pabaigos data
10/08/2019 - 01:45
Gabrielė Makarevičiūtė's picture

Gabrielė Makarevičiūtė

Tikslui surinkta
1 878,35 €
17 077,00 €
11% tikslo pasiekta


Prisidėkite:

PayPal
TransferGo

Esu Gabrielė ir svajoju atsakyti į klausimą, koks yra žmogaus santykis su pasauliu ir kaip jame veikia mąstymas bei kalba. Vedama šio intelektualinio iššūkio įstojau į kalbotyros ir filosofijos programą viename geriausių pasaulio universitetų – Oksforde. Tikiu, kad šios unikalios studijos suteiks man galimybę tyrinėjant žmonijos santykį su kalba praturtinti Lietuvos humanistikos lauką.

Šiemet įstojau į filosofijos ir kalbotyros (ang. Philosophy and Linguistics) bakalauro studijas Oksfordo universitete, Didžiojoje Britanijoje. Ši jungtinė programa leidžia įgyti platų humanitarinį išsilavinimą, kadangi iš skirtingų perspektyvų supažindina su humanistikos pagrindais, būtinais tolesnei akademinei veiklai. Tai šansas mokytis motyvuojančioje aplinkoje ir semtis žinių iš žymiausių pasaulyje filosofų ir kalbotyros specialistų.

Kelias iki Oksfordo

Kitos kultūros ir kalbos, pažintis su jomis keliaujant yra didžiausias mano hobis, paskatinęs klausti, kas bendra skirtingoms kalboms, kaip mąstymas veikia mūsų kalbėjimą, kokią įtaką kultūra daro kalbai, o gal ir atvirkščiai?

Neapolis, Italija, 2019 m. gegužė

Dar 2014-aisiais, mokydamasi 11 klasėje, pirmą kartą išgirdau apie filosofijos ir kalbotyros studijų programą Oksforde. Mane sužavėjo tai, kad viena programa siūlo dvi sritis universalioms žmonijos problemoms spręsti. Tačiau tuo metu mane sustabdė ribotos finansinės galimybės.

Baigusi mokyklą išvykau į Prancūziją, Elzaso regioną, savanoriauti senelių namuose. Ten praleidau vienerius metus organizuodama gyventojų užimtumą, rūpindamasi socialiniu prieglaudos gyvenimu ir mokydamasi prancūzų kalbos. Negana to, kad nedideliame miestelyje angliškai susikalbėti buvo neįmanoma, vietiniai gyventojai kalbėjo elzasiečių dialektu. Jų tarmė susijusi su regiono tradicijomis (didžioji dalis patiekalų pavadinimų yra būtent elzasietiški), ir, kas labai įdomu, su bendravimo normomis. Kalbėjimas tuo pačiu dialektu suburia žmones į bendruomenę: elzasietiškas geht's? (kaip sekasi?) užmezga ryšį net tarp nepažįstamųjų ir leidžia jiems bendrauti daug familiariau, atviriau, nuoširdžiau.

Karnavalo šventė Notre Dame Saint Joseph senelių namuose, Prancūzijoje, 2017 m. vasaris

Nerimavau, kiek laiko prireiks man, svetimšalei, įsilieti į bendruomenę ir jaustis laisvai kalbant prancūziškai. Iš tiesų tuos metus mane nuolatos lydėjo klausimai: kaip kalbant užsienio kalba išreikšti sunkiai nusakomą prasminį atspalvį, kurį turi lietuviškas žodis? kodėl kartais net ir viską pasakęs taisyklingai lieki nesuprastas? Gyvenimas svetur ir naujos kalbos patirtis atskleidė man, koks sudėtingas yra komunikacijos procesas, taip pat parodė, kad kultūros ir kalbos pažinimas vienas nuo kito neatskiriamas.

Grįžusi į Lietuvą rinkausi tarp filosofijos ir lietuvių filologijos studijų Vilniaus universitete. Įstojau į lietuvių filologijos programą ir pirmąjį semestrą mokiausi kalbotyros įvado kurso. Buvau sužavėta šios disciplinos keliamų klausimų ir jiems išnarplioti taikomų įrankių. Nors mokslai Vilniaus universitete, kuriuos derinau su darbu, sekėsi puikiai, supratau, jog turiu įgyvendinti savo svajonę studijuoti Oksforde, įgalinančią ir plačiau gilintis į kalbotyros problemas, ir mokytis filosofijos. Tam, kad mokyčiausi Oksforde, turėjau sukaupti drąsos nutraukti studijas Lietuvoje ir pasiruošti ieškoti visų galimų būdų sukaupti pakankamai lėšų.

Pažadai sau ir Lietuvai

Ką man reiškia būti vertai šios svajonės? Turėti pasiekimų, kurie suteiktų pasitikėjimo ir įtikintų kitus, jog nusipelniau būti Oksforde? 2015 metais laimėjau du poezijos konkursus ir Respublikinę Lietuvos filosofijos olimpiadą. 2016 metais mano literatūros kritikos darbas apie postmodernią lietuvių poeziją pelnė pirmąją vietą Lietuvos jaunųjų filologų konkurse. Tais pačiais metais už humanistikos srities nuopelnus buvau apdovanota Mažojo Kristoforo apdovanojimu.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius įteikia Mažojo Šv. Kristoforo apdovanojimą už pasiekimus humanitariniuose moksluose, 2016 m. kovas. Juliaus Kalinsko / 15min nuotrauka

Tačiau nusipelnyti savo svajonės man reiškia ne tik džiaugtis praeities pasiekimais. Tai būti ne tik akademinio, bet ir visapusio intelektualinio, kultūrinio gyvenimo dalimi.

Domėtis lietuvių literatūra, stebėti, kas vyksta meno pasaulyje. Palaikyti socialines iniciatyvas, prisidėti prie prasmingų idėjų realizavimo. Nuo 2013-ųjų, kuomet ėmiau aktyviai savanoriauti jaunimo organizacijose, organizavau tokius nacionalinio masto renginius kaip istorijos konkursas „Lietuvos istorijos žinovas“, moksleivių stovykla Rukloje „Vilkų pėdom“, pilietinė akcija Kovo 11-ajai paminėti „Lietuvai ir man“. Mano tikslas – dalintis žiniomis, idėjomis ir pagalba su kitais.

Iniciatyvos „Lietuvai ir man“ startas, kartu su tuometiniu švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu bei Jurgita Jurkute-Širvaite piname trispalvę apyrankę, 2015 m. vasaris. smm.lt nuotrauka

Kalba kinta ir ją tyrinėti galima įvairiais aspektais, tačiau jaunosios kartos kalbotyrininkų Lietuvoje nedaug. Kalbėdamasi su Vilniaus universiteto dėstytojais supratau, kad turėdama kalbotyros ir filosofijos bakalaurą, kurio čia šiuo metu nėra galimybės įgyti, būsiu reikalinga Lietuvos akademiniam pasauliui.

Kalbotyra šiuolaikiniame pasaulyje yra reikalinga ir aktuali – kalbą kuriame dabar, todėl negana tik domėtis jos istorija ir rūpintis jos saugojimu, būtina mėginti suprasti kalboje vykstančius procesus, juos sekti ir fiksuoti.

Tai ir yra mano vizija: studijų Oksforde metu plėtoti tolesnius žmogaus kultūros ir jos elementų tyrinėjimus bei pristatyti juos Lietuvoje – tikiu, kad čia užmegztos pažintys padės padaryti informaciją prieinamą studentams.

2019 m. kovas, Beatričės Keniausytės nuotrauka

Finansinės detalės:

• Studijų kaina: €31140
• Bendrabutis: €15906
• Pragyvenimas: €4078
• Nešiojamas kompiuteris: €750
• Iš viso: €51874

Kadangi studijavau Lietuvoje, šie metai buvo išskaičiuoti iš galimo studijų paskolos laikotarpio. Netekau galimybės gauti studijų paskolą pirmiesiems studijų metams, todėl už juos turėsiu susimokėti pati. Dėl ribotų mano šeimos pajamų gausiu universiteto stipendiją, siekiančią 12457 eurų. Kad pavyktų kiek įmanoma daugiau susitaupyti pačiai, dirbu. Vis dėlto tam, kad įgyvendinčiau savo svajonę, man reikalinga jūsų pagalba. Pinigų suma, kurios man trūksta: €17077.

Kiekvienas galite padėti: tikslui pasiekti labai svarbi jūsų finansinė parama, net ir pati mažiausia. Ačiū visiems, tikintiems manimi ir norintiems prisidėti. Kiekvienam, paaukojusiam daugiau negu 30 eurų, paskambinsiu Skype ir padėkosiu asmeniškai. Taip pat dėkoju tiems, kurie dalijasi mano istorija ir perduoda žinią kitiems. Jeigu jums būtų įdomu pasikalbėti plačiau ar turėtumėte man klausimų, labai džiaugsiuosi galėdama į juos atsakyti.

A Č I Ū

Šv. Mergelės Marijos bažnyčia, Oksfordas, 2018 m. gruodis

Rėmėjų atsiliepimai

  Tadas Kriščiūnas. Linkiu sėkmės - filosofijos studijos puiki idėja!
  Mindaugas. Sėkmės, Gabriele!
  Zita. Pirmyn Gabriele, tik pirmyn
  Gintarė. Linkiu didelių užmojų ir kantrybės jų siekiant!

  Janina. Gabriele, labai labai Tavim tikiu! Kuo didžiausios sėkmės!
  Andrius. Džiugu prisidėti prie svajonės, tai geriausia investicija. Pirmyn!
  Lepūnė. Tikiu,kad tau pavyks ir linkiu sėkmės visame kame :). Lauksiu skambučio skaipe ;).
  Viktorija Liubinaitė. Linkėjimai, Gabriele. Visuomet tikėk savim! Esi nuostabus žmogus ir džiaugiuosi, kad mudvi susipažinom ;)
  R. Už atkaklią ir dėmesingą mintį, kurią turi, už stiprią humanitariką Lietuvoje, didžiausios tau sėkmės!
  Lidija. Didžiausios sekmės, inspiring woman!
  Dovilė. Gabriele, have fun!

Dokumentai

Pazyma

Universiteto priėmimo pažyma

Laiskas

Motyvacinis studento(-ės) laiškas

Laiskas

Dalyvio CV